Nanonauki i nanotechnologie. Filozoficzne wyzwania

16-17 listopada 2011 r.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin

Organizatorzy:

  • Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych KUL oraz
  • Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

Wszystkie znaczące osiągnięcia nauki i techniki doprowadzały do sytuacji, kiedy koniecznością stawało się podejmowanie najbardziej podstawowych zagadnień. Nie inaczej jest też dzisiaj, kiedy poznanie rzeczywistości materialnej dosięgło struktur o rozmiarach miliardowych części metra. Tym samym otwarto drogę do skutecznego manipulowania tymi subtelnymi składowymi rzeczywistości, do budowy nanoukładów, których przeznaczenie rozciągać się będzie od leczenia, poprzez poprawę jakości życia, a skończywszy na zastosowaniach wojskowych. Już dokonane osiągnięcia i planowane zastosowania w tych dziedzinach domagają się filozoficznej refleksji. Okazją do niej, a także postawienia ważnych pytań, na które odpowiedzi trzeba będzie poszukiwać w przyszłości będzie ta właśnie konferencja.

Lista tematów referowanych i dyskutowanych jest otwarta. Jej zawartość tematyczna i obszerność zostanie ustalona po zebraniu zgłoszeń udziału w konferencji i ich zaakceptowaniu przez Komitet Programowy. Zapraszamy do nadsyłania propozycji tematów wystąpień.

Spodziewamy się, ze zostaną podjęte takie problemy, jak: układy żyjące o najmniejszych rozmiarach, nanometrowych rozmiarów urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne, układy hybrydowe w najmniejszej skali, itp. Innymi nasuwającymi się kwestiami z tej grupy byłyby, np.: czy nanonauki mogą wnieść wkład w dyskusje odnoszące się do natury powiązania pomiędzy życiem i świadomością, gdzie leżą granice dopuszczalnych ingerencji nanotechnologicznych w struktury i funkcje świata żywego, korzyści oraz ryzyko wykorzystywanie nanonauk i nanotechnologii w medycynie, a także to, jakie konsekwencje dla środowiska może mieć rozwój nanotechnologii i jej zastosowań.

Materiały konferencji zostaną opublikowane jako kolejny tom serii Filozofia przyrody i nauk przyrodniczych.

Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone wkrótce na stronie www.kul.pl/nano.