Sekcja Filozofii Przyrody Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu

Filozoficzne i naukowo-przyrodnicze elementy obrazu świata (14)

na temat:

Współczesne kontrowersje wokół duszy

(w 100. rocznicę urodzin ks. prof. Kazimierza Kłósaka)

Warszawa, 18 maja 2011

1 stycznia 2011 roku przypada setna rocznica urodzin ks. prof. Kazimierza Kłósaka, wieloletniego dziekana Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW) i twórcy specjalności filozofii przyrody na tym Wydziale. Z tej okazji czternastą konferencję z cyklu „Filozoficzne i naukowo-przyrodnicze elementy obrazu świata” chcemy poświęcić kwestiom dotyczącym duszy. Problematyka duszy ludzkiej była przedmiotem licznych prac ks. prof. Kłósaka. Próbował w nich, rozdzielając płaszczyzny badawcze nauk przyrodniczych, filozofii przyrody, metafizyki i teologii, ująć z tych różnych punktów widzenia zarówno naturę, jak i genezę duszy ludzkiej. W swych wnikliwych analizach dotyczących duszy uwzględniał nauki przyrodnicze, w tym również teorię ewolucji.

Mamy nadzieję, że badania ks. prof. Kłósaka staną się punktem wyjścia dla dyskusji na temat duszy, która jest uznawana w filozofii przyrody za zasadę życia, w antropologii filozoficznej za podmiot czynności psychicznych i świadomości, a w teologii za duchowy pierwiastek w człowieku. Różne perspektywy badawcze, złożoność tematyki, a także odmienne wizje filozoficzne sprawiają, że powstaje szereg kontrowersji dotyczących m.in. istnienia, natury, genezy, właściwości i cech charakterystycznych duszy oraz jej stosunku do ciała, psychiki, świadomości. To tylko niektóre z kwestii, które proponujemy jako przedmiot rozważań w czasie konferencji. Zaproponowana problematyka ma charakter interdyscyplinarny, dlatego zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy do przyrodników, filozofów i teologów.

Zgłoszenia należy kierować na adres: e-mail: [email protected]

W zgłoszeniu należy podać:
1) Stopień, tytuł naukowy lub zawodowy;
2) Jednostkę zatrudnienia lub instytucję patronacką;
3) Adres korespondencyjny oraz e-mail;
4) Temat wystąpienia;
5) Abstrakt wystąpienia (1500-2000 znaków).

Przewidywany czas jednego wystąpienia – 30 min.
Zgłoszenie należy wysłać w terminie do 15.12.2010.
Termin powiadomienia o przyjęciu zgłoszonego wystąpienia: 15.01.2011.

Opłata konferencyjna wynosi 200 PLN.

Organizatorzy zamierzają opublikować teksty nawiązujące do treści referatów w kolejnym numerze półrocznika „Studia Philosophiae Christianae”. Artykuły nadesłane do druku podlegać będą odrębnej procedurze recenzyjnej, niezależnej od kwalifikacji na konferencję.

Żródło: http://www.sfp.wfch.uksw.edu.pl/