Konferencja jest organizowana przez Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2010.

Komitet organizacyjny: dr Jowita Guja, dr Anna Olszewska, dr Magdalena Szpunar, dr Wacław Branicki

Sekretarz konferencji: Jowita Guja – [email protected]

W XIX wieku Fiodor Dostojewski pisał „jeśli nie ma Boga, wszystko wolno”, utożsamiając ateizm z anarchią. W tym samym wieku pojawiły się ateistyczne systemy Feuerbacha, Nietzschego i Marksa.

Kolejny wiek ujrzał dzieła Freuda, logicznych pozytywistów i ateistycznych egzystencjalistów. Jednocześnie coraz silniejszy stawał się głos naukowy szukający genezy religii w rzeczywistości naturalnej. Ateizm – jeszcze dwa wieki temu uważany za anomalię – objawił się jako powszechne zjawisko społeczne, budzące zainteresowanie badaczy społecznych. Z drugiej strony, zainteresowanie zachodniego świata zwróciło się w stronę Wschodu i dostrzegło tam buddyzm – religię, która radzi sobie bez Boga.

Z perspektywy współczesności możemy już stwierdzić, że ateizm – filozoficznych systemów, światopoglądów, religii – jest zjawiskiem niezwykle bogatym, złożonym, konstruującym własne systemy wartości. Doświadczenie ostatnich dwóch wieków pozwala nam więc na nowo rozważyć tezę Dostojewskiego. Nasza konferencja jest zachętą do takiej refleksji i do dyskusji nad różnymi obliczami ateizmu – refleksji i dyskusji nie wartościującej, ale otwartej na to, co ateizm rzeczywiście ma do powiedzenia.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Serdecznie zapraszamy filozofów, kulturoznawców, socjologów, psychologów oraz przedstawicieli innych kierunków humanistycznych i ścisłych, którym tematyka ateizmu jest bliska.

Proponujemy następujące bloki tematyczne:

  • historia ateizmu
  • ateistyczny system wartości
  • „soteriologia”  ateizmu
  • ateistyczna krytyka religii
  • ateistyczne religie
  • socjologiczne i psychologiczne badania nad ateizmem
  • ateizm a współczesne teorie sekularyzacji

Termin i miejsce konferencji – Wydział Humanistyczny AGH (adres), 24-25 czerwca 2010

Termin nadsyłania zgłoszeń – 1 marca 2010

Termin dokonywania wpłat przez uczestników, których referaty zostaną zakwalifikowane – 29 marca  2010

Wysokość opłaty – 450 zł (w tym 2 obiady, uroczysty bankiet, koszt publikacji pokonferencyjnej)